Szűzérmék dijoni tejszínmártással
by Lóránt on Feb.19, 2012, under Főételek
[singlepic id=3289 w=320 h=240 float=right]Az a helyzet, hogy ez kivételesen nem saját ötlet, hanem a Chefparade egyik receptjének átértelmezése. Az alapanyagok szintjén minimális a változtatás, inkább csak az elkészítési mód más. Kevésbé gyors, de ezáltal sokkal élvezetesebb az eredmény. Egyébként az elkészítése egyáltalán nem bonyolult, a hozzávalók sem beszerezhetetlenek. Az ízvilág viszont remek. Már önmagában a sertésszűz is garancia erre, hiszen az egyik legfinomabb húsféle a maga jellegzetes ízével, ehhez a kérmes, mustáros-tejszínes-póréhagymás szósz pedig csak hozzátesz.
[singlepic id=3290 w=320 h=240 float=right]Hozzávalók két személyre:
35 dkg sertésszűz
5 dkg póréhagyma
3dl tejszín (20%-os)
6dkg vaj
1 tk dijoni mustár (pikáns)
1 tk barnacukor
2/3 kk szemes feketebors
2 kk só
1/3 kk őrölt szerecsendió
1/3 kk római kömény
A húst hártyázzuk le és szálirányára merőlegesen szeleteljük fel jó ujjnyi vastagságúra, úgy, hogy kis érmék legyenek belőle. A fűszereket 1 kávéskanál sóval törjük össze. Nem kell porszerűre, elég, ha kicsit darabosabb, rusztikusabb. Ezzel szórjuk be a szűzérméket, majd tegyük kicsit félre állni.
Egy akkora serpenyőben, amiben egyszerre elfér az összes hús, olvasszuk meg a vajat, majd közepesen erős lángon süssük meg az érmék mindkét oldalát egy kicsit. A cél nem az, hogy átsüljön, hanem hogy mindkét oldala kapjon egy kis kérget, ami bent tartja majd a későbbiekben a hús szaftját, így az nem szárad majd ki amire azért a szűz hajlamaos, lévén igen száraz hús. Mindkét oldalnak elegendő 2-2 perc sülés. Közben arra figyeljünk oda, hogy a vaj ne égjen oda – ehhez mozgassuk a húsokat a serpenyőben, vagy néha rázogassuk meg a serpenyőt.
[singlepic id=3291 w=320 h=240 float=left]A húsokat szedjük ki egy tálra, és a visszamaradt szaftban alacsonyabb lángon dinszteljük meg az apróra vágott póréhagymát. Nem kell pirítani, csak kb 5 percen át kevergetve hagyni, hogy megpuhuljon. Ezt követően adjuk hozzá a sót (1kk), barnacukrot és a dijoni mustárt, valamint a tejszínt. Mustárból igazi dijonit használjunk, ami pikáns, már-már csípős és meglehetősen savanyú. Ha nem ilyen lenne, akkor ellensúlyozzuk egy kis citromlével és cukorral. Amíg összerottyan a dolog fedő alatt, kicsit vegyük fentebb a lángot. Amikor forr, vegyük vissza 1/3-ra a tüzet, és rakjuk bele a szószba a hússzeleteket. Kevergessük össze , hogy mindenhol befedje a húst a szósz, és 30 percen át fedő alatt hagyjuk főlni az egészet. Pár percenként kevergessük meg, nehogy odaégjen. Ha nagyon elforraná a levét, akkor pótoljuk egy kis tejszínnel.
30 perc után vegyük ki a hússzeleteket, és a visszamaradó szószt turmixgéppel pépesítsük, hogy kellemesebb textúrát kapjon. Enélkül is tálalhatjuk, de sokkal gusztusosabb ha turmixoljuk a szószt, ugyanis a 30 perc főzés alatt a tejszínes szósz a mustár savainak hatására enyhén szemcsés-túrós szerű állagot vehet fel, és így a póréhagyma darabjai sem lesznek felfedezhetőek a szószban. Köretként egy egyszerű krumplipüré, vagy rizs is megfelel. Jó étvágyat!