Ínyenc.com

Erdei gombákkal, sonkával és pecorino sajttal töltött karajtekercsek

by on Jan.03, 2012, under Főételek

[singlepic id=3288 w=320 h=240 float=left]Fűszert alig használtam, mégis elképesztően finom lett ez az étel, ami tulajdonképpen a karácsonyi asztalra került, de csak most sikerült odáig jutni, hogy itt is látható legyen. Az elkészítése nem túl bonyolult, de azért van vele munka. Az íze viszont rendkívüli, és bármilyen fáradozást megér. Persze mint mindig, a lényeg a jó minőségű alapanyag. Ha ez megvan, rossz már nem sülhet ki belőle. Egy mennyei pecorino sajt vagy egy finom sonka bármiből többet hoz ki. Nem is beszélve a friss erdei gombák zamatáról…

Hozzávalók 3-4 személyre:

50 dkg karaj (csont nélkül)
10 dkg vegyes erdei gomba
10 dkg barna csiperke
10 dkg fekete erdő sonka
5 dkg pecorino sajt
1 dl tejszín
1 kisebb fej lilahagyma
1 tk kakukkfű
só, bors
olivaolaj
egy kanál sertészsír

A karajszeleteket vékonyra kiklopfoljuk, majd sózzuk és vékonyan borsozzuk. Ha frissen őröljük rá, az sokkal jobb, mint az előre őrölt bors, mivel durvábbra törnek a borsszemek, és nehezebb is túlborsozni, mint a nagyon finomra őrölttel. A klopfolásnál igyekezzünk téglalap alakúra nyújtani a szeleteket, és elég nagyra, hogy a töltelékkel együtt is fel tudjuk majd tekerni.

A gombákat és a fekete erdő sonkát vágjuk apró kockákra. Ne szeletelt sonkát használjunk, mert abból nem tudunk 3-4 mm-es kockákat vágni. Viszont ha ennél kisebb, akkor szét fog menni. Gombát használhatunk egyszerűbb, elérhetőbb gombákat is, mint a laska vagy a shitake, de ha szerencsénk van, vehetünk friss erdei gombamixet is. Én a Metro-ban kaptam olyat, amiben volt rókagomba, kucsmagomba, shitake, tűgomba és laska. Sonkából a feketeerdő sonka a legjobb, de használhatunk magyar parasztsonkát is. Lényeg, hogy jó kemény sonka legyen, és jó sós, füstös. Sajtból a pecorino a legjobb, ami tulajdonképpen egy juhtejből készült parmezán szerű keménysajt. Ha nem kapunk ilyet, használhatunk parmezánt is, de soha se előre reszeltet vegyünk! A lilahagymát szintén aprítsuk fel előre pici kockákra.

Egy serpenyőben közepes lángon melegítsünk fel egy kanál olivaolajat, majd ebben kezdjük párolni/pirítani a lilahagymát. Nem kell megpirítani, csak üvegesre sütni. Ha ez megvan, adjuk hozzá a sonkát, és ezzel pirítsuk még egy 5 percig. (Ha a sonka elég sós, akkor nem is kell hozzá további sót adnunk.) Ekkor adjuk hozzá az apróra vágott gombát és a kakukkfüvet, és rendszeres keverés mellett pirítsuk 7-8 percet. Ekkor adjuk hozzá a tejszínt, keverjük el, majd a finomra reszelt pecorino sajtot is, amivel alaposan összekeverjük. Fedő alatt továbbra is közepes, vagy inkább alacsonyabb lángon még addig főzzük, amíg a tejszín és a sajt rendesen besűrűsödik. Ekkor fedő nélkül, folyamatos kevergetés mellet kicsit pirítsuk meg. Ezzel kész a töltelék.

Az előkészített karajszeleteket töltsük meg a gombás raguval, tekerjük fel őket, és egy kisebb tepsibe rakjuk őket szorosan egymás mellé, hogy ne tudjanak szétborulni. Fedjük le a tepsit alufóliával, és 180 fokon 40 percig süssük. A vége előtt 5-10 percel levehetjük a fóliát, ha kicsit pirosabbra szeretnénk sütni, de vigyázzunk vele, mert a karaj könnyen kiszárad. Köretként egy krumplipüré tökéletes kiegészítője. Egyébként még ajánlanék hozzá egy testes olaszrizlinget is;)

:, , , , , , , , , ,
Nincs megjegyzés...

Leave a Reply

Keresel valamit?

Keress az oldalon itt:

Nem találsz valamit? Írj egy kommentet valamelyik bejegyzéshez, vagy írj levelet!