Ínyenc.com

Sztrapacska újraértelmezve – Juhtúrós csirkemell gnocchival

by on Jun.12, 2009, under Főételek

[singlepic id=1493 w=320 h=240 float=right]Mi van akkor, ha valami újra vágyik az ember, de biztosra akar menni? Persze próbálkozhat egy bevált recepttel is, de az sosem lesz olyan. Az új ízkombinációk, a kreatív munka kellemes eredménye sokkal több örömmel szolgál. Bátran neki kell látni, és próbálkozni. Lehet, hogy elsőre nem olyan lesz az erededmény, mint ami elvárt volt, de lépésről lépésre lehet fejlődni vele. Valahogy így vagyok én is a főzéssel. Kezdetben volt persze a kész recept, de ahogy telt az idő, egyre több ötlet jött, és egyes dolgokat újragondolva sikerült remek eredményeket elérni. A tegnap esti étel is hasonló evolúció terméke. Egy jól bevált íz átvitele valami újba.

A főzés általában az alapanyagokkal kezdődik. A csirkemell adott volt, így ezt kellett mindenképpen integrálni az esti menübe. De volt egy kis juhtúró is. Hát jött is az ihlet, hogyan keveredhetnének az ízek, és láss csodát, az eredmény nem maradt el. Megszületett a “Sztrapacska csirkemell”. Pofonegyszerű, mégis isteni!

Hozzávalók 2 főre:
1 egész csirkemell filé
10 dkg füstölt szalonna
10 dkg juhtúró
2 dl főzőtejszín
1 fej lilahagyma
só, bors

 A szalonnát 3-4 miliméteres apró kockákra vágjuk és serpenyőben elkezdjük sütni. A csirkemellet 4 szeletre vágjuk és megsózzuk, megborsozzuk. A legjobb, ha frissen őrölt feketeborsot használunk. Ennek sokkal intenzívebb, fűszeresebb az íze, mint az eleve por formájában kaphatónak. Arról nem is beszélve, hogy dekoratívabb is, hiszen nagyobb morzsák keletkeznek belőle, nem pedig olyan finom por, mint az előre őrölt tasakos. Amikor a szalonna már kiengedte a zsírját, de még nem kezd átsülni, 6 fokozatú tűzhelyen 4-es fokozaton elkezdjuk sütni a hússzeleteket. Arra készüljünk fel, hogy fröcsköl majd a zsiradék, de ne fedjük le. A serpenyős sütés lényege, hogy egy kérget kapjon a hús, nem pedig az, hogy átsüljön teljesen.

A húsokat menet közben átfordítjuk, és amikor mindkét oldala picit megpirult, kivesszük a serpenyőből, és egy kisebb tepsibe, vagy jénai edénybe tesszük. A szalonna darabokat hagyjuk a zsírban, még szükség lesz rá. Közben már egy edényben a juhtúrót és a tejszínt összekevertük. Ha a juhtúró nem túl sós, akkor tehetünk hozzá egy kis sót is, de vigyázzunk, nehogy túlzottan sós legyen majd. A tejszínes szószunkkal locsoljuk meg a hússzeleteket, forgassuk meg őket, hogy mindenhol átjárja, majd a tepsit tegyük az előmelegített sütőbe. 200 fokon süssük legalább 20 percig. Idő közben fordítsuk meg a hússzeleteket, és a tejszínes szósszal is fedjük be. Akkor jó, amikor már picit kezd pirulni a teteje.

Közben a kisebb fej lilahagymát a szalonnához hasonló 3-4 miliméteres kockákra vágjuk, és a serpenyőben maradt zsírban a szalonna kockákkal együtt megpirítjuk. Az elkészült hússzeleteket tányérra szedjük, a maradék tejszínes szósszal meglocsoljuk, majd a pirított hagymát és szalonnát a zsírból kiszedve rászórjuk. Köretként gnocchit készíthetünk hozzá, ami egyszerű burgonyás nudli. Ehhez a krumplit megfőzzük, meghámozzuk, majd összetörjük, sóval és liszttel tésztává gyúrjuk, nudli formára gyúrjuk/metéljük és sós vízben kifőzzük. Persze a legegyszerűbb, ha veszünk kész mirelit, vagy friss tésztát, és azt főzzük meg. Ha még dobni akarunk egy kicsit a dolgon, akkor a serpenyőben visszamarad szalonnás-sülthagymás zsírban megforgathatjuk tálalás előtt a tésztát is.

Bár a szalonna miatt bizonyára sokan óckodnak a mai fitt világban ezen étel elkészítésétől, de bizony nem kell. Isteni ízt ad az ételnek, és a zsírtartalma sem olyan káros, mint sokan hiszik. Arról nem is beszélve, hogy számtalan dolog van, ami sokkal károsabb mégis elfogyasztjuk, ígyhát élvezzük ki az igazi ízeket, és ne csak a ízfokozókkal, állománymódosítókkal agyon pumpált fittnek mondott félkész ételek sivárságát fogyasszuk!

:, , , , ,
Nincs megjegyzés...

Leave a Reply

Keresel valamit?

Keress az oldalon itt:

Nem találsz valamit? Írj egy kommentet valamelyik bejegyzéshez, vagy írj levelet!