Grillezett Halloumi sajt pármai sonkában, bazsalikomos fűszerolajjal
by Lóránt on Dec.24, 2010, under Előételek
[singlepic id=3244 w=320 h=240 float=left]Igaz, karácsonykor hagyományosabb étkeket szokás főzni, nálunk mégis kicsit másabb előétel került terítékre. Ennek több oka is van. Egyik, hogy nem igazán tudnak a szokások meghatni, így bármennyire is valami halat, meg pulykát kellene fogyasztani, ezt meghagyjuk a hagyományok követőinek. A másik, hogy a hűtőben több hónap óta várakozik egy csodálatos másfél kilós pármai sonka darab, amelyből eredetileg a baráti társaság számára készült volna valami finomság, de mivel erre nem került sor, így már követelte, hogy használjuk fel valami csodához. Ehhez jött kapóra, hogy véletlenül szembe jött az aldiban egy nálunk ritkán kapható ciprusi sajtféle, amit nem lehetett otthagyni.
Ez a sajt a Halloumi, ami ritka jól bírja a grillezést. Az átlagos sajtokkal ellentétben nem folyik szét a hőtől, így akár faszenes grillen is megsüthető, ami különleges ízek elérésére teszi képessé. Persze így karácsonykor a faszenes grillezés szóba sem jöhet, így maradt eme két csodás alapanyag párosítása egy hagyományos serpenyővel. De ebből sem rossz eredmény született…
Hozzávalók:
20 dkg vastagra szeletelt pármai sonka
30 dkg Halloumi sajt
4 ek dió olaj
1 ek összevagdosott friss bazsalikomlevél
csipet bors, késhegynyi pirospaprika
A Halloumi sajt helyett próbálkozhatunk más, nem zsíros, nagy szárazanyag tartalmú sajttal is. Egy száraz kecske-gomolya is jó lehet, legfeljebb nem tudjuk annyi ideig sütni. Természetesen dió olaj helyett is használhatunk sima olivaolajat, természetesen ettől azért picit más lesz az íze az eredménynek, de ettől még jó! A sajtot maxium 1 cm vastag szeletekre vágjuk. Ne legyen túl nagy, max 1x2x5cm-es szeleteket vágjunk. Ezeket tekerjük be a vastagabbra szelt pármai sonkával, amit egy fogvájóval rögzíthetünk is. Egy teflonos serpenyőben közepes lángon kezdjük sütni.
Közben egy mozsárba tegyünk egy evőkanálnyi apróra összevagdosott friss bazsalikomlevelet egy csipet frissen őrölt borssal és egy késhegynyi pirospaprikával. Adhatunk hozzá egy csipet sót is, hogy jobban össze tudjuk dolgozni őket, de csak óvatosan bánjunk a sóval, mert a sajt és a sonka is elég sós! A fűszereket alaposan összedolgozzuk, majd apránként adjuk hozzá az olajat miközben folyamatosan összedolgozzuk a bacsalikomos masszával. Az így elkészült fűszeres olajunkból 1-1 kávéskanálnyit rakjunk a sülőben lévő sonkás sajtokra, majd fordítsuk meg, és mindkét oldalát jól süssük meg. Addig süssük, amíg a kisülő tejes szósz elpárolog alóla. A fűszeres olajnak csak kisebb részét használjuk fel sütés közben, annak inkább a végén van ízesítő szerepe.
A végén, amikor már minden sonkás sajt kisült, a maradék fűszerolajat öntsük a serpenyőbe a megmaradt pecsenyeléhez, majd 1-2 percig óvatosan melegítsük, de ne süssük! A dió olajnak nem jó, ha felforr, és a bazsalikomnak és paprikának sem tesz jót a túl nagy hő. A cél ezzel csak annyi, hogy a bazsalikom kellemesen kiengedje a szép zöld színét, és az ízét megnyissa. Ezzel a fűszeres olajjal locsoljuk meg tálaláskor a tekercseinket. Jó étvágyat hozzá!