In memoriam Mallorca – Paella egyszerűen
by Lóránt on Jun.20, 2010, under Főételek
[singlepic id=2594 w=180 h=120 float=left]Az egyik legegyszerűbb, de igazán jellegzetes spanyol étel a paella. Ezernyi változata létezik, de egy valami közös bennük: hagyma alapon rizst pirítunk, majd sáfrányos húsalaplével felfőzzük, és különböző finomságokkal ízesítjük. A tipikus paella egyébként csirkehússal és a tenger különböző finomságaival készül. Kell bele kagyló, tintahal, rák, és hal. Az egésznek ez adja a jellegzetes paella ízt. De hogyan tudjuk ezt otthon, egyszerűen utánozni? Nem is olyan bonyolult. Íme egy recept:
Hozzávalók 3-4 személyre:
Fél csirkemell (nagyobb filé)
0,5 kg vegyes mirelit tenger gyümölcsei
1 kk sáfrány
1 kisebb fej vöröshagyma
4-5 dl száraz rizs
2 gerezd fokhagyma
1 kk pirospaprika
1 tk morzsolt kakukkfű
2 db erőleves kocka
só, bors, víz, olivaolaj
Egy nagyméretű serpenyőben 2-3 kanál olivaolajon elkezdjük a nagyon apróra vagdalt vöröshagymát, és az összetört fokhagymát pirítani maximális hőfokon. Amikor már picit kezd barnulni, rárakjuk a maximum 1×1 centiméteres kockára vagdosott csirkemellet, és néhány percig pirítjuk. Amikor már mindenhol fehér a hús, ízlés szerint borsozzuk, majd 2 csapott teáskanál sót, egy teáskanál morzsolt kakukkfüvet és egy kávéskanál pirosmamrikát adunk hozzá. Alaposan átforgatjuk, és 2-3 percig még sütjük, majd hozzáadjuk a kávéskanálnyi (vagy egy csipet) sáfrányt. Fontos, hogy jó minőségű, igazi sáfrányt használjunk hozzá, mert ez adja meg az igazi színét, és a jellegzetes aromáját.
A sáfránnyal csak 2-3-at keverjünk rajta, majd adjuk hozzá a rizst, amit alaposan pirítsunk át (2-3 perc). Ezt követően felöntjük az egészet kb 1 liternyi hús alaplével. Az az igazi, ha ezt magunk főztük jó sok hússal, zöldséggel ízletesre, de a célnak megfelel a leveskockából készített alaplé is. Hagyjuk így főlni az eddigi egyveleget addig, amíg a rizs közepesen átfől, majd amikor még van leve, adjuk hozzá a vegyes tenger gyümölcseit. A legjobb, ha a felforralt alaplébe mártjuk előtte a mirelit cuccokat egy szűrőben pár másodpercre, hogy kiolvadjanak. Így nem veszítünk ízt a tengeri cuccokból sem, és amikor a forrásban lévő paellához adjuk, akkor nem fogjuk lehűteni azt. Természetesen használhatunk külön-külön tintahalat, rákot, kagylót és halat is. A hal legyen fehér húsú és kemény szerkezetű (pl tőkehal). Ha külön külön alapanyagokat használunk, akkor néhány perc eltéréssel a következő sorrendben tegyük bele az alapanyagokat: előbb a kagyló, majd a tintahal, a hal és legvégül a garnéla.
A tengeri herkenytűk bekerülésétől számítva maximum 5-8 percig főzzük. Ekkorra a rizs is megpuhul, és a tintahal sem lesz még nagyon rágós. Kicsit tegyük félre a tűzről, és hagyjuk, hogy átjárják az ízek a rizst. Normális esetben az állaga olyan, mint egy jó rizottó. Nem leveses, de nem is száraz, pergős a rizs. Kicsi “szaft” veszi körbe a szemeket, és mesés sárga színben tündököl. Mennyei. Tényleg, sosem értettem, hogy őseink mi a frászért áltak meg ebben a teknőben… csak a baj van vele… árvíz, hőség, rideg tél… Ahelyett, hogy pár száz kilométert tovább lovagoltak volna a tengerig:)